Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Počítač poprvé


Tak v první řadě musíte, nebo byste měli prodejci říci, nač jej budete používat. Je zbytečné, abyste kupovali například herní stroj, pokud chcete občas napsat nějaký text a podívat se na film. Tyto činnosti dnes zvládnou starší stroje z výprodeje, nebo repasované počítače. Pravda, nejnovější hru si na nich nezahrajete, ale pokud nejste hráč, je vám to jedno. Pokud se chcete něco ukládat, třeba jako šaty nebo boty do skříně či botníku, musíte vědět co. Protože podle toho se pak bude odvíjet velikost úložného prostoru. Je rozdíl dát do malé skříně tři trička, ale už tam nenacpete tři kožichy, protože je zde malý úložný prostor.

práce na počítači

Totéž platí pro váš nový počítač, který má místo šatníku hard disk neboli pevný disk a na něj si budete ukládat třeba filmy. Pokud vám stačí průměrná kvalita, a chcete jich jen pár, pak vám postačí klidně úložiště do padesáti giga. Jenže, jak staří počítačová harcovníci vědí, místa je stále málo, a proto je dobré mít HD, jak se pevný disk označuje místa více. Berte tedy ten s větší kapacitou. Pokud nehodláte pařit hry, nepotřebujete tedy ani nijak zvlášť hodně RAM paměti. Laicky řečeno je to paměť, která pomáhá hlavnímu procesoru s prací. Platí zde čím více tím lépe.

detail notebooku

Na psaní a filmy dostačuje naprosto v poklidu i 4 giga RAM.  Procesor je srdce počítače a vlastně jeho nejdůležitější součástka, a je zbytečné zde rozebírat jednotlivé značky. Chcete-li hrát, informujte se který procesor je nyní nejlepší a nejrychlejší, pokud hrát nechcete, vystačí v podstatě jakýkoli. Proč jsou v článku zmíněny jen počítače ku hraní a ku psaní? Ten herní je opravdu hodně drahý a zvládne samozřejmě i psaní a filmy v tom nejvyšším rozlišení. Počítač do kanceláře, tedy na texty a třeba poslech hudby při psaní stačí nějaká plečka za pár korun. V bazarech kolem tisícovky, na burzách i za pět set korun. Ovšem tam nevíte, co kupujete.